Limit w koncie, linia kredytowa, lub debetowa to bardzo popularne i zamiennie nazywane produkty finansowe. Banki chętnie oferują otworzenie takiego limitu czy debetu i umożliwiają nam wypłacanie pieniędzy na minus do pewnej sumy. Mechanizm ten jest korzystny zarówno dla klientów, jak i banku, a wiele korzyści debetu bankowego przyciąga coraz więcej osób do takiego rozwiązania. Poniżej prezentujemy — czym są limity w koncie, jak działają, jakie są ich korzyści i na co warto zwracać uwagę podczas ich otwierania. Prezentujemy też garść porad, które pomogą świadomie i korzystnie otworzyć taki limit oraz użytkować go w sposób komfortowy.

Limit/debet w koncie — Czym tak właściwie jest?

Limit w koncie to limit, który jest przyznawany do naszego konta bankowego. Dzięki niemu możemy wypłacać pieniądze “na minus”, jeśli nie mamy już na nim naszych środków. Limit taki jest nazywany bardzo często debetem czy linia kredytową. Aby go otrzymać, należy posiadać konto bankowe w danym banku oraz złożyć wniosek kredytowy. Następnie badana jest nasza zdolność kredytowa i jeśli zarabiamy odpowiednio dużo oraz nie figurujemy w takich bazach dłużników jak np. BIK, otrzymujemy konkretny limit np. 2000 zł. Limity takie są bardzo popularną formą kredytu bankowego. Jest on bardzo chętnie polecany przez doradców bankowych. uruchomienie debetu trwać może nawet kilkanaście — kilkadziesiąt minut. Możemy zawnioskować o niego zarówno w placówce naziemnej banku, jak i też w systemie bankowości elektronicznej czy aplikacji. Limity w koncie mogą być zarówno darmowe jak i płatne w zależności od oferty banku. Warunki limitu, opłaty, oprocentowanie czy forma limitu są zależne również od indywidualnej oferty banku.

Jak działa w praktyce limit w koncie?

Działanie limitu w koncie w praktyce jest bardzo proste. Po krótkiej rozmowie z doradcą i poznaniu wszystkich informacje bez problemu będziemy mogli z niego korzystać komfortowo i go użytkować. Gdy otrzymamy pozytywną decyzję o przyznaniu limitu i otrzymamy możliwość jego wykorzystania, możemy wypłacić środki z niego. Możemy zrobić to najczęściej osobiście w banku czy poprzez kartę debetową. Gdy wypłacimy pieniądze i rozpoczniemy korzystanie z limitu, bank rozpocznie naliczanie odsetek od wykorzystanej sumy. Jest to przeważnie ok. kilkunastu procent w skali roku. Nie musimy też wypłacać całej sumy a jedynie część np. 500 zł z 2000 zł limitu. Oprocentowanie, opłaty, odsetki czy prowizje pobierane są zazwyczaj miesięcznie. Wyjątkiem może być np. opłata za przyznanie lub opłata roczna, która pobierana jest jednorazowo. Gdy będziemy chcieli zwrócić całość lub części pobranych pieniędzy możemy zrobić to w każdej chwili. Po wybraniu pieniędzy z limitu stan naszego konta przejdzie na ujemny. Będzie wynosił wtedy np. – 500 zł. Każdy kolejny wpływ pokryje najpierw saldo ujemne, a następnie dodatnie. Wpłacając zatem 700 zł na nasze konto przy stanie – 500 zł, na naszym koncie znajdzie się 200 zł.

Korzyści i zalety

Limity w koncie to bardzo przydatny produkt bankowy. Pierwszą jego zaletą jest prostota i łatwość w użytkowaniu. Samo zawnioskowanie o limit jest proste i nie wymaga przechodzenia skomplikowanych procedur. Używanie limitu też jest bardzo łatwe, nie wymaga przestrzegania konkretnych dat ani konkretnych sum. Sami dowolnie zarządzamy wysokością wpłat oraz tym, kiedy i jaką sumę wybieramy. Limit w koncie to też doskonały sposób na elastyczny kredyt. Nie musimy przy okazji każdej potrzeby gotówkowej fizycznie udawać się do banku i składać wniosku kredytowego, a następnie oczekiwać na otrzymanie pieniędzy. Jeśli nie chcemy korzystać z limitu w koncie, może on pozostawać niewykorzystany — w przypadku gdy będziemy potrzebowali gotówki, wystarczy ją wypłacić z konta, tak jakby ona się tam znajdowała cały czas. Limity w koncie są też popularne i oferowane przez wszystkie banki. Są one przyznawane mniej rygorystycznie, gdyż bank zna naszą historię konta bankowego, nasze wpływy i jesteśmy jego klientami.

Porada: Limit w koncie pomimo swoich zalet i plusów traktowany jest jako otwarty i niespłacony kredyt bankowy. Jeśli więc zatem nie potrzebujemy takiego limitu lub planujemy wziąć go “na zapas” nie warto tego robić, gdyż obniża on naszą zdolność kredytową.

Cena, koszty, opłaty i odsetki

Linia kredytowa, limit w koncie lub debet nie mają stałych i standardowych odsetek, opłat czy kosztów. Każdy bank oferując taki produkt, może narzucić swoje warunki czy opłaty. Istnieje jednak kilka czynników, na jakie warto zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest opłata za uruchomienie limitu kredytowego oraz opłaty roczne. Mogą one wynosić zarówno kilkadziesiąt złotych lub kilka. Im mniejsze one są, tym lepiej dla nas. Dobrą praktyką jest niepobieranie takich opłat. Zwracając uwagę na stronę finansową, powinniśmy również sprawdzić RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im RRSO jest mniejsze, tym mniej odsetek od wykorzystanej sumy zapłacimy. Warto też wyszukiwać oferty promocyjne dzięki którym otrzymamy np. darmowy limit w koncie jedynie z samym oprocentowanie – bez opłat za uruchomienie czy opłaty rocznej.

Jak i gdzie wybierać najlepszy limit w koncie

Jeśli wiemy już, na co zwracać uwagę, wybierając limit w koncie, warto również zastanowić się nad tym, jaki limit wybrać czy z oferty, jakiego banku skorzystać i gdzie szukać takich ofert. Z pewnością pierwszym z lepszych miejsc są porównywarki kredytowe. Podają one najkorzystniejsze aktualnie oferty na rynku kredytów, kart kredytowy czy limitów. Możemy tam znaleźć spis kilkunastu banków wraz z ofertami i wybrać komfortowo ten, który oferuje najlepsze warunki. Możemy też udać się na strony tematyczne o finansach lub fora internetowe. Będą to miejsca, gdzie znajdziemy dużo informacji na temat limitów oraz opinie np. aktualnych klientów. Jeśli jesteśmy klientami konkretnych banków, warto wejść również na ich stronę internetowej lub poprosić o ofertę będąc w punkcie stacjonarnym. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie bankowości elektronicznej i dowiedzenie się, czy bank nie oferuje konkretnie nam limitu w koncie np. w dziale oferty, czy wiadomości. Ciekawym rozwiązaniem o ile mamy chwilę wolnego czasu jest przeszukanie i porównanie różnych stron banków. Są na nich dostępne aktualne promocje i oferty wraz z opisem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here