Zastanawiając się nad otworzeniem działalności gospodarczej wiele osób staje przed dylematem, czy własną firmę otworzyć na terenie kraju, czy też skorzystać z możliwości, jaką daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej i na siedzibę wybrać jeden z krajów ościennych. Jak pokazują statystyki, coraz więcej rodaków rejestruje swoją działalność gospodarczą w Niemczech. Głównym motywem takiego działania w zdecydowanej większości przypadków są względy finansowe – u zachodnich sąsiadów prowadzenie firmy jest po prostu tańsze. Jak wyglądają kwestie poszczególnych składek ubezpieczeniowych?

Przepisy obowiązujące w Polsce

Każda osoba, która na terenie Polski rejestruje działalność gospodarczą zobowiązana jest nie tylko do uiszczania podatku dochodowego, ale również musi odprowadzać składki na ubezpieczenie, a jest ich kilka. Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać o swoich zobowiązaniach na rzecz Zakładu Ubezpieczeń społecznych do których zaliczają się między innymi – składka emerytalna, ubezpieczenie zdrowotne czy ubezpieczenie chorobowe. Składki te naliczane są od zadeklarowanej stopy dochodu, jednak zdecydowana większość osób korzysta z możliwości opłacania najniższego pułapu składek, który obecnie wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia, co daje kwotę blisko tysiąca stu złotych (w przypadku rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) Przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich kilku lat nie prowadzili działalności, otwierając nową firmę mogą korzystać z preferencyjnych składek przez okres 24 miesięcy. W tym czasie odprowadzać będą do ZUS-u niecałe 500 zł.

Firma w Niemczech – koszty prowadzenia działalności

Jeżeli chodzi o kwestie podatkowe, to zdecydowanie bardziej opłaca się założyć działalność gospodarczą na terytorium Niemiec. Co prawda, na początku należy uiścić odpowiednia opłatę rejestracyjną (30 – 60 euro w zależności od landu), ale później koszty są już niższe niż w przypadku Polski. Znacznie niższe są na przykład koszty ubezpieczenia zdrowotnego. Przedsiębiorca na terenie Niemiec ma dwa wyjścia – ubezpieczyć się w kasie państwowej lub może też wybrać prywatną opiekę medyczną. W tym drugim przypadku opłaty mogą być wręcz symboliczne – zamykają się w kwocie kilkudziesięciu euro – warto jednak zauważyć, że wymagany jest w takim przypadku udział własny w ewentualnych kosztach leczenia. Składki na ubezpieczenie emerytalne również wypadają bardziej korzystnie u zachodnich sąsiadów. Zasadniczo jest to wymiar 19% od dochodu brutto, jednak osoby rozpoczynające działalność przez pierwsze trzy lata mogą nie płacić składek. Warto także zorientować się, jaki rodzaj działalności zwolniony jest z przymusu odprowadzania składki emerytalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here