W ostatnich latach wiele można było usłyszeć na temat popularności systemów rekuperacji. W tym artykule przybliżamy kwestie jej zasady działania oraz opłacalności.

Właściciele domów jednorodzinnych w obliczu nadchodzącego sezonu grzewczego mają sporo niełatwych do rozwiązania dylematów. Ceny surowców energetycznych szybują w górę. Ale chociaż już sam fakt wysokich cen jest poważnym problemem, to możemy zaobserwować również kłopoty z dostępnością – chociażby jakiegokolwiek w miarę dobrej jakości węgla. Nie da się ukryć, że nasza cywilizacja i jej nieustanny rozwój jest całkowicie uzależniona od surowców energetycznych. Udowodniono już ponad wszelką wątpliwość, że rozwój cywilizacyjny poszczególnych państw i regionów jest bezpośrednio związany ze zwiększoną konsumpcją paliw kopalnych takich jak ropa, gaz lub węgiel. Oczywiście przyczynia się to do narastających problemów klimatycznych związanych z systematyczną emisją do atmosfery ogromnych ilości gazów cieplarnianych. Niestety trwający konflikt w Ukrainie trwa w najlepsze, a to dla wszystkich, którzy są bezpośrednio zależni od paliw oznacza spore trudności. Jakie to ma znaczenie w kontekście systemów rekuperacji? Otóż rekuperacja jest jednym z tych systemów, które pozwalają na oszczędzanie energii cieplnej. O ile samo urządzenie grzewcze jest w stanie wyprodukować energię cieplną w celu podgrzania budynku, o tyle rekuperacja nieustannie dba o to, aby energia ta, była wykorzystywana jak najlepiej.

Rekuperacja – system wentylacji z odzyskiem ciepła

Systemy rekuperacji pozwalają na odzyskiwanie energii cieplnej uwięzionej w powietrzu usuwanym z budynku w celu zastąpienia go nowym, świeżym powietrzem. W klasycznych systemach wentylacyjnych zużyte, podgrzane powietrze bezpowrotnie ulatuje do atmosfery. Zresztą tzw. grawitacyjne systemy wentylacyjne w swoim działaniu opierają się właśnie na tym, że ciepłe powietrze ulatuje ku górze, dzięki czemu w naturalny sposób wymuszany jest obieg powietrza w budynku. Niestety przy okazji tracone są ogromne ilości energii cieplnej zwydatkowanej na podgrzanie powietrza w domu. System rekuperacji pozwala odzyskiwać tę energię. Cyrkulacja powietrza w budynku wyposażonym w rekuperację nie powoduje tak dużych strat ciepła – szacuje się, że dobrej jakości wymienniki ciepła montowane w instalacjach rekuperacji pozwalają na odzysk aż 9/10 części! Nawet laik musi przyznać, że to bardzo dobry wynik. W praktyce oznacza to, że koszty ogrzewania całego budynku mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Jak zatem widać, przy obecnych cenach paliw system rekuperacji może generować olbrzymie oszczędności. Ofertę na system rekuperacji znajdziesz na stronie firmy ASK.

Jak przebiega proces odzysku ciepła w systemie rekuperacji? Kluczowym elementem instalacji jest wymiennik ciepła, w którym następuje kontakt dwóch strumieni powietrza – wychodzącego z przychodzącym. Unikając mieszania się obu strumieni doprowadza się do zetknięcia przewodów, którymi się one przemieszczają. Dzięki temu mogą one przekazywać między sobą energię. Projektanci tych urządzeń opracowali skuteczne metody pozwalające na optymalny odzysk energii. Innymi elementami systemu rekuperacji są: centrala wentylacyjna, filtry powietrza oraz kanały wentylacyjne.

Rekuperacja – czy to droga inwestycja?

Oczywiście każda instalacja budowlana musi być odpowiednio zaprojektowana oraz zamontowana. Wiąże się to z określonymi kosztami. Jak wiele środków finansowych powinniśmy zarezerwować, jeśli planujemy inwestycję w system rekuperacji? Cena instalacji zależy między innymi od: wielkości powierzchni użytkowej mieszkania, ilości punktów nawiewnych, ilości punktów wywiewnych oraz jakości wykorzystanego oprzyrządowania. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej taniereku.pl, koszt instalacji rekuperacji w typowym domu parterowym o powierzchni ok. 100m2 to mniej więcej kilkanaście tys. złotych. Natomiast przy większych domach piętrowych bądź z poddaszem użytkowym kwota przybliża się do poziomu 20 tys. złotych.

Warto zadać sobie pytanie, czy są to naprawdę bardzo duże kwoty? Szczególnie biorąc pod uwagę aktualne ceny ogrzewania, wydaje się, że nie jest to, aż tak duży koszt, jak mogłoby się na początku wydawać. Inwestycja w tego typu systemy jest tym bardziej opłacalna, im z większym zapotrzebowaniem energetycznym mamy do czynienia. Na przykład jeśli w totalnie nie ocieplonym budynku o pow. ponad 100m2 spala się rokrocznie ponad 5 ton węgla, to przy aktualnych cenach można policzyć, że koszt ogrzania domu w sezonie grzewczym może wynieść nawet 15 tys. złotych. Prawidłowo wdrożony system rekuperacji najprawdopodobniej pozwoli na wygenerowanie oszczędności na poziomie ok. 6/7 tys. złotych. Jak nietrudno policzyć, inwestycja w system rekuperacji może zwrócić się nawet już po zaledwie trzech latach. A przecież nikt z nas nie wie, jak będą się kształtować ceny węgla czy gazu w kolejnych latach. I na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej sprawie – montaż systemu rekuperacji to inwestycja na wiele lat. Już po kilku latach wydatki związane z jej wdrożeniem powinny zacząć się zwracać korzystnie wpływając na portfel inwestora.

Poszukujesz sprawdzonych rolet okiennych na wymiar? Serdecznie zapraszamy na stronę internetową Roletypolska.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here