Cięcie laserem jest jedną z z najbardziej precyzyjnych metod obróbki wielu materiałów. Dlaczego ta metoda stała się tak popularna? Co sprawiło, że firmy chętnie stosują tego rodzaju obróbkę materiału, chociaż jest to dosyć kosztowna usługa?

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserem polega na tym, żeby za pomocą działania lasera uzyskać precyzyjny kształt takich materiałów jak stal, drewno, szkło, aluminium, blacha, papier oraz inne tworzywa sztuczne. Owo cięcie polega na tym, że wiązka laserowa uderza w powierzchnię materiału i nagrzewa ją do tego stopnia, że następuje rozdzielenie materiału, na który oddziałuje. Cięcie laserowe jest precyzyjne, nawet co do milimetra. Za jego pomocą możemy odwzorować praktycznie każdy kształt, nawet bardzo małe detale.

Maszyna do cięcia laserowego

Urządzenie laserowe, wyposażone w system sterowania CNC, które wykorzystuje laser do cięcia metalu (na przykład stal, miedź, mosiądz, aluminium) oraz innych, niemetalowych materiałów (na przykład akryl, guma, drewno, plastik, tekstylia) to nic innego jak maszyna do cięcia laserowego. Tego rodzaju maszyna składa się między innymi ze sterownika CNC, generatora i soczewki lasera, rury oraz głowicy laserowej, różnych sterowników, agregatu wody lodowej, a także systemów odciągowych.

Zalety cięcia laserem

Jedną z zalet cięcia laserem marki Kelmet jest minimalizowanie zmarnowanego materiału. Korzystanie z maszyn umożliwia tak dokładne rozplanowanie przestrzeni, że maksymalnie wykorzystuje się każdy materiał. Identyczne rozmiary i kształty można uzyskać na nieograniczonej ilości elementów. Ta możliwość osiągnięcia powtarzalności kształtów, wzorów i motywów wpływa na popularność laserowej obróbki. Dzięki temu, że za pomocą tego rodzaju maszyn można bardzo precyzyjnie dokonywać obróbki wielu materiałów, to laser jest chętnie wykorzystywanym do tego zadania narzędziem. Jeśli do obróbki tworzywa zastosowano cięcie laserem, to nie ma już potrzeby dokonywania obróbki końcowej, takiej jak na przykład piaskowanie. Obrabiany materiał ma idealnie gładkie krawędzie, co przyczynia się do tego, że może być używany od razu po zakończonym procesie cięcia. Poza tym za pomocą tej nowoczesnej metody można ciąć praktycznie każdy materiał organiczny i nieorganiczny. Co więcej maszyny, które stosuje się do obróbki laserowej, nie zużywają głowic, co pozwala im na wieloletnią, bezawaryjną pracę, co znacząco obniża koszty eksploatacyjne. Dzięki temu czas oczekiwania na skończony produkt jest znacznie krótszy niż gdyby zastosować inną formę obróbki. Ponieważ laser można ustawić bardzo precyzyjnie, to również ryzyko uszkodzenia obrabianego materiału jest bardzo znikome. Kolejną zaletą stosowania lasera jest to, że stanowisko pracy, przy którym znajduje się maszyna do cięcia laserem, dzięki minimalnej ilości odpadów, zachowane jest w czystości. Co więcej ilość emitowanych zanieczyszczeń przy cięciu laserem, takich jak gazy i opary jest bardzo niska.

Wady cięcia laserem

Jedną z poważniejszych wad cięcia laserem jest ograniczona możliwość grubości i twardości tworzywa, na którym chcemy pracować. Blacha nie może być grubsza niż 25 milimetrów, co znacząco wpływa na zastosowanie tej metody w szerszym zakresie. Inną sprawą, którą można zaliczyć jako wadę jest sprawa kosztów. Technologia laserowa jest bardzo kosztowna, co sprawia, że nie każdy ma możliwość skorzystać z tej nowoczesnej metody. Wynika to między innymi z faktu, że park maszynowy, który jest potrzebny do cięcia laserem jest bardzo drogi. Poza tym maszynę musi obsługiwać odpowiednio przeszkolony do wykonywania tej pracy człowiek. Dzięki temu praca będzie wykonana w odpowiedni sposób, zgodnie z przeznaczeniem maszyny.

Czy warto inwestować we własny park maszynowy

Jak już wspomnieliśmy wycinarka laserowa jest bardzo kosztownym sprzętem. Jeśli potrzebowalibyśmy od czasu do czasu skorzystać z tego rodzaju maszyny, to lepiej zamówić usługę w firmie, która zajmuje się obróbką CNC. Dzięki temu na hali produkcyjnej zostaje miejsce na zakup maszyny, którą będziemy częściej używać. Poza tym posiadanie tego rodzaju wycinarki wiąże się z zatrudnieniem pracownika, który będzie odpowiednio przeszkolony do obsługi tejże maszyny. Jeśli jednak regularnie i często korzystalibyśmy ze sprzętu do cięcia laserowego, to zamiast zlecać wykonanie usługi firmie zewnętrznej, być może bardziej ekonomiczne okazałoby się zaopatrzyć własny park maszynowy w tego rodzaju wycinarkę laserową. Dzięki temu zamówienie mielibyśmy wykonane zawsze na czas. Kolejną zaletą posiadania własnej maszyny jest możliwość kontrolowania procesu produkcyjnego od początku do końca.

Maszyna CNC jest nowoczesnym, technologicznym rozwiązaniem, które wykonuje bardzo precyzyjne produkty. Ze względu na bardzo dobrą jakość wykonanego zamówienia, wiele firm decyduje się na korzystanie z metody cięcia laserem.

Więcej ciekawych treści znajdziesz w serwisie https://kolekcjonerzy-krakow.pl

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/pasjopolis.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here