Według najrozmaitszych badań, w Europie oraz w Polsce rośnie liczba dzieci cierpiących na autyzm. Z czego to wynika? Czy są sposoby na leczenie autyzmu?

Wielu rodziców boryka się z różnymi objawami niedorozwoju u swoich pociech. W ostatnich latach oraz dziesięcioleciach sporo mówiło się nie tylko o autyzmie. Spotyka się również objawy takich chorób jak: asperger, zespół downa, afalia czy chociażby dyskgrafia oraz dyslekcja. W tym artykule omówimy pokrótce jak metoda krakowska może być przydatna w terapii dzieci z różnego typu niedorozwojem.

Autyzm – czy to częste?

Szacuje się, że w Polsce jedno na sto dzieci cierpi na autyzm – a przynajmniej u tylu dzieci udaje się go zdiagnozować. Trzeba bowiem przyznać, że postawienie trafnej diagnozy we wczesnych latach życia dziecka jest bardzo trudne. Z drugiej jednak strony wielu rodziców podchodząc odpowiedzialnie do kwestii wychowania dziecka zleca tego typu badania, gdy tylko zauważy u swoich pociech jakiekolwiek niepokojące symptomy. Niestety czasem specjalista nie dostrzeże pewnych ważnych aspektów i uzna dziecko za zdrowe. Bo trzeba wiedzieć, że autyzm może przybierać bardzo wiele postaci – rozmaite cechy wchodzące w skład spektrum autyzmu mogą pojawiać się z bardzo różnym natężeniem. Dzięki skrupulatnie przeprowadzanym najróżniejszym badaniom wiemy obecnie, że wiele osób, które jakoś sobie urządziły swoje samodzielne dorosłe życie posiada pewne cechy ze spektrum autyzmu. Niejednokrotnie są to osoby wyróżniające się w jakiejś dziedzinie nauki bądź sztuki. Genialni matematycy oraz fizycy niejednokrotnie po latach stwierdzają u siebie objawy zespołu aspergera. I chociaż takie osoby miewają problemy w komunikowaniu się z innymi, bądź mają pewne dziwaczne przyzwyczajenia to jednak jak najbardziej w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Gdy zatem mówimy o tym, jak wiele osób ma autyzm, trzeba przyznać, że trudno to jednoznacznie stwierdzić, ponieważ nie ma tak wyraźnie zarysowanej granicy, co autyzmem jest, a co już nie. Niemniej według badań, w Polsce diagnozuje się autyzm u 1% dzieci. Wziąwszy pod uwagę występowanie również innych rodzajów opóźnienia w rozwoju, należy stwierdzić, że problem dotyka naprawdę wielu ludzi. I co ciekawe, najprawdopodobniej autyzm jest zjawiskiem występującym przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Uważa się, że przyczyniają się do jego powstawania zaawansowane urządzenia multimedialne, a także określone czynniki żywieniowe. Na przykład wyniki jednych z najnowszych badań wskazują na powiązanie stanu flory bakteryjnej jelit, a autyzmem. Co bardzo istotne zauważono, że świadome działanie w kierunku modyfikacji stanu pracy jelit przekładają się bezpośrednio na pewne autystyczne cechy. Jak zatem widać, autyzm jest problemem złożonym, i chociaż nadal nie wiadomo tak naprawdę do końca co jest jego przyczyną, to jednak wiemy o tym problemie coraz więcej. Dzięki temu z kolei możliwe jest podejmowanie działań, które potencjalnie mogą przyczynić się do wyeliminowania cech tak charakterystycznych dla autyzmu.

Metoda Krakowska

W ostatnich latach w kontekście autyzmu bardzo dużo mówi się o terapii według metody krakowskiej. Skąd takie zainteresowanie akurat tą terapią skoro na całym świecie są ich dziesiątki, lub nawet setki? Otóż metoda krakowska jest pewnym ewenementem na tle innych programów terapeutycznych. W przeciwieństwie do nich terapeuta skupia się na rozwoju dziecka, analogicznym jak u zdrowych dzieci. Do tej pory specjaliści w pracy z dziećmi autystycznymi koncentrowali się raczej na pomaganiu im w dostosowaniu się do świata, aby mogły w nim jakoś funkcjonować. Natomiast Metoda Krakowska z założenia ma służyć zlikwidowaniu cech autyzmu u dziecka poprzez wymuszanie jego rozwoju. Dzięki pracy rodziców oraz profesjonalnych terapeutów możliwe jest stymulowanie mózgu dziecka w taki sposób, by mógł on z zewnętrzną pomocą przejść wszystkie niezbędne fazy rozwoju.

Popularność metody krakowskiej wynika z faktu, że coraz więcej stosujących ją rodziców zauważa u swoich dzieci diametralne zmiany na lepsze. Tego typu pozytywne historie można przeczytać w serwisie Juniora.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here