Jak w przypadku wielu osobistych wyzwań, człowiek nie zmieni się ani nie poprawi tylko dlatego, że ktoś wskaże mu problem. Aby nastąpiła zmiana, trzeba być gotowym i zaangażowanym emocjonalnie. Obserwuj i słuchaj, przez jakie etapy może przechodzić dana osoba:

Pierwszy to Ignorancja

Najpierw pojawia się Niewiedza. Dana osoba może nie zdawać sobie sprawy, że jej nadmierne wydawanie pieniędzy, odmowy płatności kartą kredytową i zaległości w spłatach stanowią problem. Jeśli dorastała w domu, w którym takie zachowania były na porządku dziennym, może wierzyć, że są one całkowicie akceptowalne. Świadomość pojawi się, gdy rozpoznają krótko- i długoterminowe konsekwencje swoich zachowań w porównaniu z korzyściami płynącymi z pozytywnych zachowań.

Drugie miejsce zajmuje Zaprzeczanie

Po drugie – zaprzeczanie. Bez względu na to, czy faza ta trwa kilka chwil, czy kilkadziesiąt lat, w tym czasie umysł danej osoby zaczyna sobie radzić z rzeczywistością swoich szkodliwych postaw i zachowań. Kłótnie i obwinianie są w tym czasie zupełnie bezproduktywne. Ego tej osoby nie jest gotowe na przyznanie się do winy. Zamiast tego zapewnij wsparcie i wyraź wiarę w to, że dana osoba jest w stanie zająć się problemem, kiedy będzie na to gotowa.

Po trzecie pojawia się opór. W tym czasie osoba dostrzega stojący przed nią problem, ale ponieważ Ponieważ nie znalazła jeszcze akceptowalnego rozwiązania, czuje się przytłoczona i dlatego nadal wierzy we własne możliwości rozwiązania problemu. Może też obawiać się niepewnej przyszłości, w której pobrzmiewają okropne słowa, takie jak bankructwo, spłukanie czy nieznośnie obciążający budżet. Dzielenie się historiami o sukcesach innych ludzi w wychodzeniu z długów przy użyciu różnych metod (o czym poniżej) może pomóc tej osobie w uświadomieniu sobie możliwości osiągnięcia sukcesu w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę

Po czwarte – powierzchowność. Wyrażenia takie jak: „Przetrwałem to do tej pory” czy „Moi rodzice sobie z tym poradzili” sprawiają, że dłużnik odrzuca to, co się stało, i odrzuca to, co się stało. „, dłużnik odrzuca znaczenie lub możliwość, że dane rozwiązanie sprawdzi się w jego przypadku. W tym momencie osoba taka potrzebuje częstego przypominania, że to, iż wczoraj z trudem weszła na właściwe tory, a dziś rano wypadła z wagonu, nie oznacza, że nie może znowu odnieść sukcesu. Twoje skuteczne wsparcie w tym momencie może być tak proste, jak powiedzenie: „Wygląda na to, że miałeś ciężki dzień. Jestem tu dla Ciebie jutro, kiedy będziesz chciał spróbować ponownie.”

Po piąte – akceptacja

Ten etap, co zaskakujące, może być najbardziej obarczony lękiem. Teraz, gdy dana osoba uporała się z problemem i zaakceptowała możliwe rozwiązania, pojawia się zwątpienie w siebie i strach przed porażką. się. Jak można przeczytać na https://pozyczkolog.pl/ – najbardziej pomocne może być ciągłe wyrażanie wiary w możliwość osiągnięcia sukcesu, oferowanie wsparcia w trudnych chwilach i bycie dostępnym dla danej osoby, gdy martwi się, że zboczyła ze ścieżki prowadzącej do uwolnienia się od długów.

W końcu przychodzi czas na Zastosowanie

Na koniec przychodzi Zastosowanie. Niezależnie od tego, czy dana osoba spłaca swoje długi samodzielnie, czy też wybrała do pomocy osobę trzecią, ten etap wymaga działania. Dla Ciebie może to wyglądać tak, że dana osoba jest zbyt zajęta, aby spędzać z Tobą czas lub nawet rozmawiać przez telefon. Osoba taka może spotykać się z doradcami ds. zadłużenia, spędzać całe wieczory przy spędzać całe wieczory na rozmowach telefonicznych lub czatach z wierzycielami, aby ustalić warunki spłaty. Uważaj, by nie brać tego zbyt osobiście, jeśli na początku wasz wspólny czas się skróci. Po zakończeniu procesu wasze kontakty mogą powrócić do normalności. „Upewnij się tylko, że nie stawiasz członka rodziny lub przyjaciela w sytuacji, która kusi go do korzystania z karty kredytowej (np. częste wyjścia do restauracji, kina czy na zakupy)” – https://pozyczkolog.pl/.

Zrozumienie czterech podstawowych możliwości wyjścia z długów

Przed zwróceniem się do osoby zadłużonej zapoznaj się z czterema podstawowymi opcjami wyjścia z długów, abyś mógł pokazać, że poważnie myślisz o wspieraniu jej w doświadczaniu nadziei płynącej z rzeczywistości, a nie rozpaczy wynikającej z iluzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here