Dyrektor szkoły podlega bezpośrednio organowi prowadzącemu placówkę oświatową, czyli najczęściej samorządowi lokalnemu lub kuratorium oświaty. W ramach swojej funkcji dyrektor odpowiada za organizację pracy szkoły oraz realizację zadań wynikających z obowiązującego prawa i planu działalności szkoły. Do jego kompetencji należy również zarządzanie kadrami nauczycielskimi oraz administrowanie budżetem uczelni.
Dyrektor szkoły – kto jest jego przełożonym?
Dyrektor szkoły – kto jest jego przełożonym?
Wielu ludzi myśli, że dyrektor szkoły to osoba najwyżej postawiona w hierarchii placówki edukacyjnej. Jednakże, tak naprawdę, każdy dyrektor ma swoich zwierzchników i musi działać zgodnie z określonymi wytycznymi.
Na samym początku warto wspomnieć o tym, że instytucje edukacyjne są często podzielone na różnego rodzaju oddziały. Mogą one obejmować przedszkola oraz szkoły podstawowe i średnie. W przypadku dużych miast czy aglomeracji miejskich może istnieć wiele tego typu placówek znajdujących się w jednej gminie lub powiecie.
Wszystkie te instytucje mają swojego własnego dyrektora oraz radę pedagogiczną składającą się ze specjalistów zajmujących stanowiska nauczycielskie lub kadry zarządzającej (np.: inspekcja oświatowa). To właśnie ta rada podejmuje decyzję dotyczące m.in: programy nauczania dla danej klasy czy też formy egzaminowania uczniów.
Jednakże nie tylko rady pedagogiczne mogą mieć wpływ na pracę danego dyrektora; jeśli chodzi o finanse bądź inwestycję infrastrukturalną – tu również pojawiają się inne organa nadzoru czuwające nad poprawnością działania danej placówki.
W Polsce, każda szkoła podlega władzom lokalnym danego miasta lub gminy. To właśnie one finansują pracę dyrektora oraz rady pedagogicznej, a także odpowiadają za stan budynków czy zakup materiałów potrzebnych do nauki (np.: podręczników).
Jeśli chodzi o kwestie związane ze sprawami kadrowymi – to tutaj pojawiają się już inne organa nadzoru jak np.: kuratorium oświatowe. Kuratorzy są odpowiedzialni m.in: za wydawanie decyzji odwoławczych dotyczących zwolnień bądź awansu nauczycieli; kontrolowanie pracy inspektoratów edukacyjnych i inicjowanie działań zmierzających do poprawienia jakości nauczania.
Dyrektor może również mieć swoich przełożonych spoza kraju – jeśli jego instytucja jest uczelnią prywatną znajdującą się w obcej jurysdykcji. W takim przypadku cały proces zarządzania szkołą będzie regulowany przez prawo tamtego kraju – co często wprowadza dodatkowe utrudnienia dla dyrektora oraz rad pedagogicznych.
Podsumowując, możemy stwierdzić że praca dyrektora nie ogranicza się tylko do dbałości o dobrze funkcjonujący system edukacji; musi on także rozmawiać z różnego rodzaju urzędnikami i stosować ich instrukcjami przy podejmowaniu decyzji. Jednakże, pomimo że dyrektorzy muszą mieć wiele umiejętności i wiedzy z zakresu zarządzania – to przede wszystkim są oni odpowiedzialni za swoją placówkę oraz jej sukcesy.
Dyrektor szkoły podlega bezpośrednio organowi prowadzącemu placówkę, czyli np. burmistrzowi miasta lub wójtowi gminy. Zachęcam do odwiedzenia strony https://przystanekedukacja.pl/ i zapoznania się z informacjami na temat edukacji oraz możliwościami rozwoju zawodowego dla nauczycieli i pracowników oświaty. Oto link tagu HTML do strony: Przystanek Edukacja.