Zbliża się jesień i zima, więc coraz bardziej myślimy o opale na zimę. W tym roku jest to o tyle bardziej stresująca sytuacja, że ceny z dnia na dzień ulegają zmianie. Czym najlepiej ogrzewać mieszkanie: węglem, pelletem, brykietem, gazem, a może prądem?

Czym jest pellet?

Każdy wie, co to jest prąd, gaz czy węgiel. Bardziej nieznanymi pojęciami są definicje pelletu czy brykietu. Główna różnica między pelletem a brykietem jest taka, że pellet występuje w formie granulatu, a brykiet najczęściej występuje w formie kostek. Ze względu na kształt, brykiet bardziej nadaje się do kominków, a pellet do pieców. Brykiet to sprasowany miał węgla lub trociny, torf albo słoma. Pellet zakupiony w Lipnowski Opał jest paliwem, który uzyskuje się z ulegających biodegradacji frakcji produktów i odpadów. I tak na przykład pellet drzewny powstaje ze sprasowania trocin lub kory. Wykorzystuje się do tego zarówno drzewo iglaste, jak i liściaste. Pellet powstaje także ze słomy lub trawy łąkowej. Ten ekologiczny materiał opałowy różni się stopniem spalania. Zaletą pelletu jest z pewnością to, że jest on wygodny w magazynowaniu. Często pakowany jest w workach, które łatwo przemieścić z miejsca na miejsce.

Zalety pelletu

Decydując się na ogrzewanie pelletem, pokazujesz, że zależy ci na ochronie środowiska, ponieważ ma on niską emisję dwutlenku węgla podczas spalania. Ten rodzaj paliwa świetnie nadaje się do palenia w piecu. Co więcej jest on łatwy w transporcie, ponieważ pakowany jest w niewielkich workach. Dzięki solidnemu opakowaniu nie brudzi pomieszczenia, w którym jest składowany. Jeśli tylko mamy miejsce, w którym możemy składować pellet, to jego forma opakowania umożliwia zakup tego produktu w większych ilościach (szczególnie przydatne, gdy cena na rynku jest korzystna). Palenie pelletem jest dużo bardziej efektywne niż palenie drewnem, ponieważ pellet na przykład zostawia niewielką ilość popiołu.

Kocioł na pellet

Ogólnie rzecz biorąc koszty ogrzewania pelletem są nieznacznie wyższe od ogrzewania węglem. Dzięki tej formie ogrzewania dużo bardziej przyczyniamy się do minimalizowania emisji zanieczyszczeń do środowiska. Kocioł na pellet, w zależności od rodzaju, właściwości i wielkości jest bardzo zróżnicowany cenowo. Cena może wynosić kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Zanim zdecydujemy się na konkretny piec, to trzeba sprawdzić, ile miejsca na kocioł mamy w kotłowni. Nie wystarczy tylko dopasować wielkość pieca do powierzchni kotłowni, ale trzeba tak przemyśleć przestrzeń, żeby zapewnić wygodny dostęp do pieca. Poza tym, trzeba dopasować średnicę komina do kotła, który planujemy zakupić. Kotły na pellet, które występują na polskim rynku, najczęściej wyposażone są w automatyczne podajniki i zbiorniki paliwa. Najlepiej udać się do takiego sprzedawcy, który wyliczy nam, jaki kocioł będzie optymalnym dla nas wyborem Dobrze jest zakupić piec takiej marki, który obsłuży firma serwisowa. Jest to o tyle istotne, że tego typu urządzenia wymagają dokonania raz w roku przeglądu.

Ciepło w mieszkaniu to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Zaspokajamy ją na różne sposoby. Najlepsza jest sytuacja, gdyby udało nam się w taki sposób ogrzewać pomieszczenia, żeby jak najmniej negatywnie wpływać na środowisko. Pellet jest jednym z bardziej ekologicznych materiałów opałowych. Ciekawe informacje na temat ogrzewania znajdziesz również w artykule Projekt instalacji CO, a grzejniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here