Planując budowę domu albo posiadając dom, być może zastanawiamy się nad powiększeniem naszego budynku o taras ogrodowy albo ogród zimowy. Od czego rozpocząć planowanie tej dodatkowej budowli?
Pierwsze kroki
Podstawą jest uściślenie, do jakich celów ma nam służyć ta przestrzeń. Być może naszym głównym celem będzie powiększenie powierzchni użytkowej domu lub uatrakcyjnienie bryły domu. Innym celem może być chęć stworzenia pomieszczenia, w którym będziemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Z kolei miłośnicy roślin być może chcieliby mieć możliwość hodowli roślin o gatunki, które wymagają cieplejszych warunków. Następnym krokiem jest uściślenie miejsca, w którym miałby się znajdować taras, pergola lub ogród zimowy. Dobrze wybrać takie miejsce, w którym będzie dochodzić do pomieszczenia zadowalająca nas ilość promieni słonecznych. Kolejną decyzją jest sprawa wielkości owej przestrzeni. Przepisy budowlane określają jaki metraż wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń, a jaka wielkość powierzchni budynku jest z tego zwolniona. Dodatkowo, zanim zdecydujemy się na wykonanie końcowego projektu, to dobrze jest usiąść i obliczyć koszty. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie wydatki możemy sobie pozwolić w związku z budową.
Elementy wpływające na koszty konstrukcji
Oczywiście na wielkość kosztów wpływa przede wszystkim rodzaj i ilość materiałów, które potrzebne są do użycia i wykonania projektu. Potrzebne materiały będą się różnić między innymi w zależności od tego, czy chcemy budynek całoroczny, czy sezonowy. Jedni wybiorą drewnianą konstrukcję, inni aluminiową, a jeszcze inni szklaną albo z tworzyw sztucznych. Wiadome jest, że całoroczna konstrukcja będzie znacznie droższa od sezonowej. Drewniana budowla będzie wymagać dużo większego nakładu finansowego niż konstrukcja z tworzyw sztucznych sprzedawanych przez TECHPLAST. Co więcej zanim podejmie się decyzję o wyborze konstrukcji, to dobrze jest przewidzieć koszty eksploatacyjne. Oczywistym jest fakt, że przez okrągły rok użytkowane budynki przydomowe będą droższe od sezonowo użytkowanych. Będą one wymagać doprowadzenia na przykład instalacji grzewczej oraz elektrycznej. Co więcej na wielkość wydatków ogromny wpływa ma również czas budowy tarasu lub ogrodu zimowego. Decydując się na budowę konstrukcji razem z budową domu, znacząco minimalizujemy koszty.
Cel powstania budynku przydomowego
Jeśli zależy nam na powiększeniu powierzchni domu i chcemy stworzyć sobie przytulne miejsce do przyjmowania gości lub nowoczesny gabinet pracy, to możemy zdecydować się na oszklony taras z bezpiecznego hartowanego szkła, które oferuje Pan-Szklarz.pl. Dzięki zastosowaniu szklanej ściany gwarantujemy sobie spory dostęp jasnego, dziennego światła do pomieszczenia oraz możliwość podziwiania przyrody znajdującej się na zewnątrz budynku. Taras przydomowy sprawi, że nawet chłodne wieczory nie powstrzymają nas przed przebywaniem blisko roślinności, ogrodu, przyrody i podziwiania na przykład pięknych zachodów słońca, rozgwieżdżonego nieba lub nawet burzowej pogody. Jeśli chcielibyśmy zająć się hodowlą roślin, które lubią cieplejszy, niż nasz polski klimat, to taki szklany taras ogrodowy lub nawet ogród zimowy byłby rewelacyjnym miejscem do przechowywania tego typu roślin.
Rośliny w ogrodzie zimowym
Ktoś, kto lubi rzadko spotykaną, egzotyczną roślinność i chciałby zająć się jej hodowlą, a jednocześnie posiada domek i planuje wybudować zimowy ogród, to koniecznie musi zdobyć wiedzę na temat owych roślin. Niektóre z nich mogą potrzebować odpowiedniej ilości słońca, inne odpowiedniego nawadniania, a jeszcze inne nie mogą stać i rosnąć przy pewnych gatunkach roślin. Żeby mieć więc radość z tej osobistej, całorocznej hodowli, dobrze jest zdobyć wiedzę na temat konkretnych gatunków. Dzięki temu rośliny będą zdrowo rosnąć i wydawać dorodny owoc. Okazuje się, że rośliny potrzebują różnego stopnia nawożenia, nasłonecznienia oraz wietrzenia. W internecie oraz w poradnikach ogrodniczych można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące konkretnych gatunków roślin. Zanim więc zdecydujemy się na zakup kosztownej rośliny, to dobrym sposobem jest poszukanie i zdobycie informacji na temat tego, jakie środowisko będzie najlepsze dla danej rośliny. Może się okazać, że pielęgnacja wybranych przez nas roślin jest na tyle czasochłonna, że lepiej dobrać ze sobą takie gatunki, które wymagają podobnej pielęgnacji, podlewania i środków do nawożenia.
Bezpieczny taras lub ogród zimowy
Szkło może wydawać się nietrwałym materiałem, które nie stanowi żadnej przeszkody przed włamywaczami. Jednak w dzisiejszych czasach producenci szkła, tacy jak binGlass oferują bardzo bezpieczne szkło, które dodatkowo posiada właściwości antywłamaniowe, kuloodporne oraz dźwiękoizolacyjne. Tego rodzaju szkło zapewnia nam ochronę przed niechcianymi gośćmi, nawet podczas naszego wyjazdu na urlop. Szkło laminowane kuloodporne lub odporne na włamania, które jest stosowane między innymi w tego rodzaju konstrukcjach, wyróżnia się tym, że nawet gdyby doszło do próby stłuczenia, to nie rozpada się ono na kawałki. Wynika to z faktu, że kawałki szkła pozostają przyklejone do folii albo żywicy. Niektórzy łączą szklaną zabudowę z zadaszeniem z poliwęglanu. Ten rodzaj tworzywa sztucznego jest bardzo odporny na uderzenia, więc jest bardzo często stosowany do zadaszenia tarasu, pergoli lub ogrodu zimowego. Jego kolejną zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne i zmiany temperatury. Nie ma więc obaw używać go w miejscach, gdzie jest silne oddziaływanie promieni słonecznych, a także takich, w których mróz daje się we znaki.
Szklane zadaszenie tarasu marki Binglass.
Taras ogrodowy lub ogród zimowy jest świetnym pomysłem dla każdego, kto posiada domek jednorodzinny i ma wystarczającą przestrzeń do postawienia tego typu konstrukcji. Jeśli obliczyliśmy koszty i wiadome już jest jaką kwotę będziemy musieli zapłacić za ten przydomowy budynek, to śmiało można zacząć planowanie wyposażenia tego relaksacyjnego miejsca. W zależności od tego, czy wybierzemy drewnianą, szklaną czy jeszcze inną konstrukcję, to możemy zdecydować się na klasyczny lub nowoczesny styl urządzenia wnętrza.