Kiedy udzielać feedbacku?
Feedback to narzędzie, które pomaga nam rozwijać się i poprawiać nasze umiejętności. Może być jednak trudne znalezienie odpowiedniego momentu, aby go udzielić. W tym artykule omówimy kilka sytuacji, w których warto podzielić się swoją opinią.
Podczas rutynowych spotkań
Jednym z najlepszych momentów na udzielanie feedbacku jest czas regularnych spotkań lub przeglądów wydajności. Jest to okazja do oceny postępów pracownika i zaproponowania ewentualnych ulepszeń.
Zwracając uwagę na konkretne działania
Aby uniknąć ogólnych stwierdzeń czy krytyki personalnej, ważne jest skupienie się na konkretnych działaniach pracownika. Powiedz mu dokładnie co zrobił dobrze oraz jakie błędy popełnił i jak może je naprawić.
Dbanie o ton głosu
Pamiętaj o zachowaniu przyjaznego tonu głosowego podczas rozmowy feedbackowej – mamy za zadanie wspierać osobistą motywację oraz zmniejsza obawy dotyczące dalszej pracy nad sobą przez danego człowieka.
Po osiągnięciach lub sukcesach zawodowych
Kolejnym odpowiednim momentem na udzielenie feedbacku jest po osiągnięciach lub sukcesach zawodowych. To doskonały czas, aby docenić wysiłek i zaangażowanie pracownika.
Podkreślanie mocnych stron
Jednakże, nie zapominaj o podkreślaniu także tego co robi dobrze – to zachęca do kontynuowania rozwoju w tych obszarach.
Po popełnieniu błędów
Czasami najważniejszym momentem dla feedbacku jest chwila po popełnieniu błądów. Warto wtedy zwrócić uwagę na konsekwencje działań oraz pomóc znaleźć sposoby poprawienia się w przyszłości.
Niezawodność jako kluczowy aspekt
Ważne jest jednak by skupić się głównie na tym jak można unikną kolejnych wpadek – być może dodatkowe szkolenia albo zmiana procesów mogą temu zaradzić?
Kiedy istnieje potrzeba natychmiastowego działania
Istnieją sytuacje, gdy musisz udzielić feedback-u natychmiastowo ze względów bezpieczeństwa lub efektywności pracy. Na przykład jeśli widzisz zagrożenie zdrowia lub życia innej osoby albo ktoś powtarza ciągle ten sam błąd który prowadzi do strat finansowych.
Skupienie na działaniach ratunkowych
Kiedy musisz podjąć natychmiastowe działania, skoncentruj się na tym jak można rozwiązać problem w danym momencie. Nie zapominaj jednak o dłuższej rozmowie i analizie przyczyn tego typu incydentów po zakończeniu sytuacji kryzysowej.
Poziom zaufania jako kluczowy czynnik
Zaufanie między pracownikami a menadżerami jest niezbędne do skutecznego udzielania feedback-u. Jeśli twój zespół ma pewność, że ich opinia będzie brana pod uwagę oraz jeśli mają poczucie bezpieczeństwa to będą bardziej otwarci na przyjmowanie konstruktywnej krytyki oraz sugestii dotyczących poprawy swojej pracy.
Podsumowanie:
Niezależnie od okazji lub sytuacji istnieje wiele momentów w życiu zawodowym, które mogą być odpowiednim czasem dla udzielenia feedbacku. Pamiętajmy jednocześnie aby wybierać słowa ostrożnie i zadbać o ton głosowy – naszym celem jest wspieranie innych osób w procesie rozwoju osobistego i profesjonalnego. (link)
Wezwanie do działania:
Ważne jest udzielanie feedbacku w odpowiednich momentach, aby wspierać rozwój i doskonalenie. Nie zwlekaj! Udzielaj konstruktywnej opinii regularnie, szczególnie gdy widzisz możliwość poprawy lub chcesz wyrazić swoje zadowolenie. Twój głos ma znaczenie!
Link tagu HTML :
Kliknij tutaj