Jak ocenić swojego szefa?

Ocena naszego przełożonego może być niezwykle ważna dla naszej kariery i samopoczucia w pracy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zadowoleni ze swojego szefa, czy też mamy pewne zastrzeżenia co do jego stylu zarządzania, istnieje kilka sposobów na dokonanie obiektywnej oceny tej relacji.

Zrozumienie oczekiwań

Pierwszym krokiem w procesie oceny szefa jest zrozumienie jego oczekiwań względem nas jako pracowników. Czy wiemy jakie są cele firmy? Jaką rolę pełnimy w ich realizacji? Jeśli nie czujemy się jasno poinformowani na ten temat, warto porozmawiać ze swoim przełożonym i wyjaśnić wszelkie niejasności.

Komunikacja

Ważnym aspektem relacji między nami a naszym szefem jest komunikacja. Czy czujemy się swobodnie rozmawiając z nim na różne tematy dotyczące pracy? Czy dostajemy odpowiedzi na nurtujące pytania? Jeśli tak, to znacznym ułatwi nam to proces ewaluacji.

Feedback

Niezależnie od tego ile lat spędziliśmy już pracując pod okiem jednego menadżera – bezustanna informacja zwrotna jest kluczowa dla rozwoju zarówno naszego jak i całego zespołu. Warto więc regularnie pytać o opinię, zgłaszać swoje pomysły czy też prosić o wsparcie w osiągnięciu celów.

Efektywność

Czy czujemy się efektywni w pracy? Czy szef zapewnia nam narzędzia niezbędne do wykonywania powierzonych zadań? Jeśli tak, to znak że nasz przełożony dobrze dba o warunki pracy oraz rozwój zawodowy podopiecznych.

Współpraca

Jednym ze sposobów oceny relacji między nami a szefem jest analiza jakości współpracy między różnymi działami firmy. Często bowiem od tego zależy skuteczność realizowanych przez firmę projektów – jeśli wszyscy pracują na jedną rękę i wzajemnie sobie pomagają możemy być pewni że obok dobrego liderstwa mamy również odpowiednio wysokie kompetencje menadżerskie.

Zarządzanie konfliktami

Kolejny aspekt wart uwagi to sposób radzenia sobie przez naszego przełożonego ze sporami czy trudnościami pojawiającymi się na styku interesów poszczególnych osób bądź grup roboczych w organizacji.
Efektowne załatwienie sporu i znalezienie rozwiązania dla obydwu stron jest niezwykle ważne dla efektywności zespołu.

Rozwój

Warto również ocenić, czy nasz szef wspiera nas w dążeniu do samorozwoju. Czy oferuje nam możliwość uczestnictwa w różnych szkoleniach? Czy stawia na rozwijanie umiejętności całego zespołu?

Mentorstwo

Czasami warto podjąć próbę docieknięcia jakim stylem zarządzania kieruje się przełożony – można to osiągnąć poprzez otwartą rozmowę o tym czym się inspirujesz lub co chcesz u siebie doskonalić.
Jeśli Twój przełożony wydaje Ci się mentorem, który pomaga Ci zdobywać nowe kompetencje oraz wpływa pozytywnie na Twoją karierę – warto trzymać go przy sobie!

Promowanie sukcesów

Ocena także może być skoncentrowana na identyfikacji tego jak często każdy członek zespołu dostaje informacje zwrotne odnośnie swoich wyników pracy, a także ile razy została przez lidera zaprezentowane jej wysoka jakość innym interesariuszem organizacji.

Kultura organizacyjna

Nasza satysfakcja zawodowa silnie łączy się również ze stopniem w jakim czujemy się dobrze we współpracy z innymi pracownikami. Nasz szef odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o tworzenie odpowiedniej atmosfery i kultury organizacyjnej.

Szkolenia

Wspieranie rozwoju nie tylko poprzez udział w różnych szkoleniach, ale także przez zapewnienie nam dostępu do materiałów edukacyjnych czy możliwość zdobywania nowych umiejętności jest bardzo ważne dla naszego postrzegania przełożonego oraz oceny go jako lidera.

Zespół

Czy Twój menadżer dba o budowanie silnego zespołu? Czy stawia na zaangażowanie wszystkich członków grupy roboczej i rozwijanie ich potencjału?

Podsumowanie

Ocena swojego szefa to proces, który powinniśmy podejmować regularnie i obiektywnie. Warto spojrzeć na relację pod kątem komunikacji, efektywności pracy oraz wsparcia w rozwoju zawodowym.
Niektóre aspekty mogą być trudniejsze do oceny niż inne, dlatego warto również korzystać ze wsparcia innych kolegów bądź profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem personal

Wezwanie do działania: „Zachęcam Cię do oceny swojego szefa, aby wpłynąć na poprawę warunków pracy i relacji w miejscu zatrudnienia. Zastanów się nad jego umiejętnościami komunikacyjnymi, przywództwem i sposobem zarządzania. Pamiętaj także o analizowaniu Twoich własnych oczekiwań oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Oceniając szefa możesz mieć realny wpływ na atmosferę w firmie! Przejdź pod adres https://www.margines.pl/, aby dowiedzieć się więcej.”

Link tagu HTML :
Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here