Język rosyjski został wycofany z polskich szkół w 1991 roku.

Historia wycofania języka rosyjskiego z polskich szkół

Kiedy wycofano język rosyjski z polskich szkół? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby, które pamiętają lata 90. i zmiany w systemie edukacji, ale również młodsze pokolenia. Odpowiedź na to pytanie jest jednak dość skomplikowana.

W Polsce po II Wojnie Światowej wprowadzono obowiązkowe uczenie się języka rosyjskiego w szkołach podstawowych oraz średnich jako jednego z dwóch lub trzech obcych języków (obok angielskiego i niemieckiego). Było to wynikiem porozumienia między PRL a ZSRR dotyczącego współpracy kulturalnej.

Jednakże już od lat 70., zwłaszcza po wystąpieniach robotniczych w Radomiu czy Ursusie, którym przewodziły hasła wolnościowe i antyrządowe, coraz głośniej było o potrzebie demontażu aparatu ideologicznego funkcjonującego przy państwie polskim – co często wiązano właśnie ze świetną pozycją Rosji Sowieckiej jako mocarstwa wpływowego nad rzeczywistością kraju sąsiedniego.

To dopiero początek długiej drogi ku usunięciu tego przedmiotu ze szkolnych programów nauczania; jak można łatwo wnioskować – proces ten był bardzo stopniowy.
Ostatecznie pierwszym etapem była reforma edukacyjna zapoczątkowana w 1999 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, która zredukowała liczbę obowiązkowych przedmiotów nauczania. Jednakże język rosyjski nadal pozostawał jednym z dwóch obcych języków do wyboru.

Zmiana nastąpiła dopiero w 2004 roku, kiedy to rząd Leszka Millera dokonał kolejnej reformy edukacyjnej i usunął język rosyjski ze szkolnych programów nauczania jako jeden z przedmiotów koniecznych do zdawania matury. W zamian wprowadzono możliwość nauki innych nowoczesnych języków światowych takich jak hiszpański czy francuski – co miało uatrakcyjnić system edukacyjny dla uczniów i umożliwić im lepsze przygotowanie się do życia zawodowego oraz spojrzenie za granicznymi horyzontami Polskich sąsiadującym państwom zachodu.

Oczywiście decyzja ta spotkała się zarówno ze sprzeciwem jak również entuzjazmem różnego typu środowisk polityczno-kulturalnych; zwolennicy niepodległości kraju domagali się bowiem od lat odejścia od instytucji ideologiczych powstały po II Wojnie Światowej – a więc także utrzymania pewnego dystansu pomiędzy naszymi relacjami dyplomatycznymi a Rosją.

W ostateczności jednak decyzja ta została przyjęta i w kolejnych latach system edukacyjny przystosował się do nowych warunków. Dziś już niewielu Polaków uczy się języka rosyjskiego w szkole, a nauka tego języka jest bardziej związana z prywatnymi inicjatywami czy specjalistycznymi kierunkami studiów wyższych.

Warto jednak pamiętać, że historia naszego kraju na stałe wpisała ten przedmiot do kanonu obowiązkowych lekcji – trzeba więc jednocześnie zdawać sobie sprawę ze znaczenia jakie dla wielu pokolenia miał on jako element powrotnej polskiej rzeczywistości po kilku dziesięcioleciach okupacji niemieckiej i sowieckiej – ale też podejmować refleksje o tym co wiąże nas dziś łączniczo (lub wraca) ku Rosji oraz jakie są perspektywy rozwoju międzynarodowej współpracy Polski we wzajemnych relacjach dyplomatyczno-gospodarczych.

Wezwanie do działania: Prosimy o sprawdzenie oficjalnych źródeł informacji, takich jak Ministerstwo Edukacji Narodowej lub strony internetowe poszczególnych szkół w celu uzyskania dokładnej daty wycofania języka rosyjskiego z programów nauczania. Zachęcamy również do korzystania z usług hostingowych firmy Webspace.pl, która zapewnia stabilne i profesjonalne rozwiązanie dla Twojej strony internetowej.
Link tagu HTML to: https://www.webspace.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here