Zastanawiasz się nad remontem swojego mieszkania i podoba ci się styl loftowy lub industrialny? W tym artykule podpowiadamy jak można stworzyć tego typu aranżację w swoim mieszkaniu lub domu.

Styl industrialny cieszy się w Europie dużą popularnością. Z upodobaniem jest on wykorzystywany nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również w obiektach gastronomicznych oraz rozrywkowych. Szczególnie w dużych polskich miastach w licznych restauracjach można zauważyć nawiązania do stylu industrialnego. Oczywiście lokale w centrum historycznych miast z zasady korzystnie prezentują się w takim wystroju, ponieważ usytuowane są one niejednokrotnie w zabytkowych kamienicach. Nic zatem dziwnego, że styl ten dobrze się nam opatrzył i gdy zastanawiamy się nad wystrojem swojego mieszkania chętnie również byśmy stworzyli coś przynajmniej w jakiejś mierze nawiązującego do takiego klimatu.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Jeśli zastanawiamy się nad stworzeniem wnętrza swojego mieszkania w industrialnym stylu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw. Otóż zazwyczaj inaczej podchodzi się do aranżacji industrialnych w przypadku wolnostojącego budynku jednorodzinnego, a zupełnie inaczej w mieszkaniu w bloku. W swoim własnym domu możemy sobie pozwolić na praktycznie wszelkie zmiany – wyobraźnię ograniczają jedynie możliwości finansowe. Z kolei w blokach mieszkalnych mamy bardzo ograniczone możliwości ingerencji w konstrukcję budynku, czyli ściany, podłogę oraz sufit. Szczególnie, gdy jeszcze jesteśmy etapie wyboru projektu domu, mając gdzieś z tyłu głowy cel stworzenia loftowej przestrzeni możemy w bardziej rozsądnie i świadomie podjąć decyzję. Warto zdecydować się na projekt, który umożliwia stworzenie przestronnych otwartych przestrzeni. Duży wpływ na odbiór wnętrza będzie miała wysokość wnętrza, dobrze, gdy uwzględniają one duże puste przestrzenie nad salonem. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie bardzo przestronnego z aneksem kuchennym. Można w takim wnętrzu zaplanować wyspę kuchenną, która powiększy obszar roboczy w kuchni, oraz wizualnie oddzieli od siebie funkcjonalne obszary – strefę kuchenną i obszar rekreacyjny. W stylu industrialnym dobrze prezentują się również obszerne przeszklenia. Warto wybrać projekt, który pozwoli uzyskać w salonie przynajmniej jedną ścianę całkowicie wykonaną ze szkła – można usytuować budynek tak, aby wystawa szklanej ściany była w kierunku południowym. Będzie to sprzyjać dobremu naświetleniu wnętrza w sezonie zimowym. W lecie można nad taką ścianą wykonać lekkie składane zadaszenie nad tarasem.

W omawianych aranżacjach wnętrz zazwyczaj przynajmniej jedna ze ścian wykonana jest z materiału charakterystycznego dla industriali, może to być stara cegła lub ozdobny beton. I tutaj znowu wskazówka – planując taką aranżację jeszcze na etapie budowy domu, można zaplanować wykonanie jednej ze ścian z cegły lub betonu – dzięki temu nie będziemy musieli później podejmować dodatkowych starań, w celu dopasowania jej powierzchni do stylu aranżacji. Z drugiej strony w niewielkim mieszkaniu w bloku zastosowanie w/w materiałów może okazać się nieopłacalne – chociażby z tego względu, że niepotrzebnie ograniczyłyby one i tak niewielką przestrzeń. W takich sytuacjach warto rozważyć zastosowanie odpowiednio dopasowanej tapety ściennej. Oczywiście jeśli aranżacja ma sprawiać wrażenie wykorzystania oryginalnych prawdziwych materiałów, a nie taniej imitacji, koniecznie musimy użyć tapet dekoracyjnych naprawdę wysokiej jakości. Warto ich szukać wśród wiodących producentów ekskluzywnych tapet takich jak As Creation, Marburg czy Cristiana Masi.


Stolik loftowy, źródło: Platformamebli.pl.

Meble oraz loftowe dodatki

Chociaż co do zasady styl industrialny jest surowy, to jednak stosując odpowiednie dodatki z powodzeniem możemy tą przestrzeń oswoić, tak by stała się bardziej przytulna. Oczywiście jednym z głównych elementów wyposażenia są meble. Do ich wyboru warto zatem podejść wyjątkowo rozważnie. Odpowiednio dobrane mogą pomóc stworzyć harmonijną aranżację wnętrza, w którym bardzo chętnie będziemy przebywać. Z drugiej jednak strony zbyt masywne i ciężkie mogłyby niepotrzebnie przytłoczyć niewielką przestrzeń w mieszkaniu w bloku. Popularne w ostatnich latach meble industrialne loft charakteryzują się prostymi bryłami oraz nieskomplikowanymi wykończeniami. Powszechnie wykorzystuje się elementy konstrukcyjne oraz nogi wykonane z czarnego metalu oraz drewniane blaty. Szczególnie drewno odgrywa w wystroju industrialnym istotną rolę. Jako jeden z nielicznych uwzględnionych naturalnych materiałów drewno wprowadza ciepło do wnętrza. Warto zatem wybierać takie meble, których drewniany dekor będzie wyglądał ciepło i naturalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here