Pokój dziecięcy i młodzieżowy to pomieszczenia, w których pociechy spędzają sporo czasu. Dorośli, którzy planują wystrój tych wnętrz, zastanawiają się jak je urządzić, jak umeblować, jak udekorować. Jedną z rzeczy do przemyślenia jest sprawa dywanu.

W wielu domach dywan młodzieżowy jest nieodzownym wyposażeniem. W innych domach właściciele rezygnują z posiadania dywanu. Co wpływa na decyzję o tym, czy kupić dywan czy nie?

Zalety posiadania dywanu

Dywan z pewnością jest dobrym izolatorem ciepła. Dzięki tej funkcji dosłownie ociepla wnętrze pokoju. Ma to szczególne znaczenie w wypadku zimnej podłogi. Poza tym świetnie tłumi dźwięki, co jest ogromną zaletą w przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy. Minimalizuje różne pogłosy w pokojach. Działa to w dwie strony, oprócz wyciszania odgłosów u sąsiadów, przyczynia się do tego, że tłumi hałas, który wytwarzają domownicy. Jest to ogromna zaleta dywanu, ponieważ w młodzieżowym pokoju często gra głośna muzyka, słychać gry komputerowe oraz toczą się rozmowy telefoniczne. Inną zaletą dywanu w pokoju młodzieżowym jest ochrona przed zniszczeniem. W pokojach gdzie jest biurko i krzesło na kółkach (które często porusza się z miejsca na miejsce), żeby nie zniszczyć powierzchni podłogowej, warto żeby znajdowało się coś, co ochroni podłogę przed zarysowaniami. Ładny, odpowiednio dopasowany dywan przyczyni się do ochrony podłogi. Oprócz efektów praktycznych, dywan spełnia funkcję estetyczną. Czasami wystarczy nieduży dywanik,który będzie idealnie współgrał zresztą wystroju pokoju.

Jaki jest najlepszy dywan do pokoju młodzieżowego?

Jednym z większych dylematów jest odpowiedni dobór wzoru dywanu do stylu, w którym urządzone jest wnętrze. Ponieważ młodzi ludzie dużo czasu spędzają w swoich pokojach, być może najlepszą decyzją byłoby, żeby sami dokonali wyboru, jaki dywan najbardziej by im odpowiadał. Jest grupa ludzi, która twierdzi, że najlepsza jest naturalność i wybiorą dywany wełniane. Inni twierdzą, że gusta młodzieży co chwilę się zmieniają i nie mają chęci inwestować dużo pieniędzy w drogie, naturalne dywany. W zależności od tego, w jakim stylu jest urządzony pokój, dopasowują jakiś dobrej jakości dywan poliestrowy, syntetyczny, który jest wytrzymały na zniszczenia i plamy. Jeśli pokój urządzony jest na przykład w stylu boho, to wiele sklepów ma w swojej ofercie dywany we wzory z roślinami albo pnączami, takie jak dywany w liście. Jest też spora grupa zwolenników miłych w dotyku, dywanów z długim runem, takich jak dywany Shaggy. Co prawda dywan ten idealnie sprawdzi się obok łóżka lub na środku pokoju. Ułożenie go jednak pod biurkiem, może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem, z powodu ruchomości fotela na kółkach. Długi włos utrudni przemieszczanie się kółek. W takie miejsce lepiej wybrać dywan z krótszym runem. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to dobrą opcją jest zakup dywanu z mata podłogowej albo dokupienie samej takiej maty. Dzięki temu dywan w pokoju nie będzie niepotrzebnie poruszał się i przesuwał.

Jak dobrze dopasować wymiar dywanu do pokoju?

Są różne gusta jeśli chodzi o dywany i jeszcze częściej są różne opinie jeśli chodzi o wielkość dywanu do pokoju. Czym się kierować? Można wziąć pod uwagę różne szkoły i zasady związane z właściwym doborem wymiaru dywanu do pokoju. Najważniejsze jest jednak to, żeby to domownicy byli zadowoleni i mogli komfortowo użytkować sobie tę praktyczną ozdobę podłogową. Przyjęła się na przykład zasada, że bok dywanu powinien być oddalony od ściany z drzwiami o około 90 centymetrów. Dzięki tej zasadzie ułatwimy sobie otwieranie i zamykanie drzwi bez haczenia o róg dywanu, co w konsekwencji sprawi, że rogi dywanu nie będą się podwijać. Jeśli rogi nie będą odchodzić od podłogi oraz będą ładnie przylegające, to wszyscy będą mogli bezpiecznie przemieszczać się po mieszkaniu. Inną sprawą jest to czy zakupić jeden duży dywan, czy lepiej kilka mniejszych dywaników. Jeśli pokój jest duży, to można wybrać jeden duży dywan lub kilka mniejszych, które wydzielą każdą część pomieszczenia. Nawet w pokoju młodzieżowym są takie części, chociażby nawet część sypialniana i część przeznaczona na naukę. Kupując jeden duży dywan, który chociaż częściowo będzie znajdował się pod łóżkiem, dobrze jest wybrać na tyle duży egzemplarz, że będzie on ładną ozdobą całego pokoju. Niektórzy decydują się na bardzo dobrej jakości wykładzinę dywanową, która usuwa problem wymiarów, ponieważ jak to bywa z wykładzinami, najczęściej znajdują się na całej podłodze. Ostrożność z kolei trzeba zachowywać przy zakupie małych chodniczków. Nie chodzi przecież tylko o to, żeby na podłodze coś leżało, ale o to, żeby to było funkcjonalne, praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

Jest wiele powodów, które sprawiają, że w młodzieżowych pokojach znajdują się dywany. Ważne jest, żeby tak dobrać rodzaj dywanu, żeby nastolatek lub nastolatka z przyjemnością spędzała czas w swoich tak zwanych czterech kątach. Poza tym dobrze jest wziąć pod uwagę takie dobranie rodzaju dywanu, żeby ułatwiał on funkcjonowanie i był łatwy w utrzymaniu go w czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here