Gdy 17-latek nie chce chodzić do szkoły, może to być sygnałem problemów emocjonalnych lub trudności z nauką. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie w takiej sytuacji, które obejmują rozmowę z dzieckiem i nauczycielami oraz poszukiwanie pomocy specjalistycznej. Warto podejść do tego tematu delikatnie i wspierać młodego człowieka w znalezieniu rozwiązania jego problemu.

Jak pomóc nastolatkowi w sytuacji, gdy nie chce iść do szkoły?

Co zrobić gdy 17 latek nie chce chodzić do szkoły?

Każdy rodzic marzy o tym, aby ich dziecko miało udane życie i dobrze prosperowało. Jednym ze sposobów na to jest uzyskanie wykształcenia poprzez naukę w szkole. Niestety, czasami nastolatkowie są oporni i niechętni do regularnego uczęszczania na lekcje.

W takiej sytuacji ważne jest znalezienie odpowiednich rozwiązań dla problemu. Warto pamiętać, że każde dziecko ma swoją indywidualną historię oraz problemy emocjonalne czy zdrowotne.

Po pierwsze warto porozmawiać z nastolatkiem

Najważniejszym krokiem w tej sytuacji jest otwarta rozmowa z synem lub córką. Poinformuj go o swoim obserwowaniu jego zachowania oraz skutków tego typu postawy – spadek ocen czy brak możliwości kontynuowania dalszej edukacji.

Dowiedz się również co stoi za decyzją twojego dziecka i co ono proponuje jako alternatywę odbywanym zajęciom dydaktycznym? Może interesować się czymś innym niż standardowe przedmioty szkolny a może potrzebuje pomocy psychologicznej albo specjalisty ds.edukacyjnych ?

Zapewnij mu wsparcie

Jeśli uda ci się dotrzeć do przyczyny niechcianych działań twojego potomka należy zacząć szukać rozwiązań. Warto w tym momencie podkreślić, że ważne jest wspieranie swojego dziecka, a nie krytykowanie go za popełnione błędy.

Pomoc psychologa lub specjalisty ds.edukacyjnych

W sytuacji gdy masz trudności z porozumieniem się ze swoim nastolatkiem warto skorzystać z pomocy psychologa czy pedagoga szkolnego. Specjaliści ci są przeszkoleni i wykształceni do pracy zarówno ze studentami jak i ich rodzicami oraz nauczycielami. Pomogą oni znaleźć powody oporu wobec nauki oraz przedstawią konkretne metody zmiany tego stanu rzeczy .

Może to być również dobry moment aby wprowadziło dodatkowe zajęcia pozaszkolne np.kurs jazdy konnej ,sztuki walk albo kurs gotowania – jeśli tylko dzieciak będzie miał ochotę spędza czas po lekcjach uczestnicząc czymś co mu sprawia przyjemność może to wesprze jego motywacje względem obowiązków o których zapomniałeś przez chwilę

Umawiającego spotkanie rodzinny terapeuta

Jeżeli problem okazuje sie bardziej głeboki niż poczetujemy dobrze by było umówić synka lub córkę na rozmoww indywidualną u terapeuty rodzinnego . Umożliwi im otworzenie sie i dzielenie emocji ktore mogły do tej pory byc trudne do ujawnienia. Może to być również szansa na naukę lepszego porozumiewania się w rodzinie , rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz podejmowanie dobrych decyzji.

Podsumowując, kiedy twoje dziecko odmawia chodzenia do szkoły warto wykazać cierpliwość i empatię. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę takiego zachowania i pomóc mu przełamać tą barierę poprzez wsparcie psychologicznym czy dodatkowe zajęcia pozaszkolne . Najważniejsze jest jednak stworzenie atmosfery zaufania i otwartej komunikacji między rodzicem a dzieckiem – tylko wtedy można osiągnąć pozytywny efekt działania!

Wezwanie do działania: Jeśli masz 17-letniego ucznia, który nie chce chodzić do szkoły, skontaktuj się z doradcą szkolnym lub psychologiem w celu uzyskania pomocy. Ważne jest również rozmawianie z dzieckiem i próbowanie znaleźć przyczynę jego oporu wobec nauki. Zapraszamy na stronę https://microgarden.pl/ – miejsce pełne ciekawych artykułów dotyczących edukacji oraz inspirujących historii sukcesu młodych ludzi!

Link tag HTML: MicroGarden

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here