W każdym magazynie ważna jest sprawna współpraca wszystkich zatrudnionych w nim osób. Ich obowiązki powinny być wykonywane w możliwie ustandaryzowany sposób, gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo wszystkim pozostałym pracownikom. Niezwykle ważne jest pod tym względem oznaczanie przestrzeni magazynowej, stosowanie odpowiednich zabezpieczeń oraz elementów dodatkowych. Poniżej przyglądamy się dedykowanym do wyposażenia magazynu akcesoriom – dowiesz się jakie naklejki ochronne warto wybrać, jak zabezpieczyć szlaki komunikacyjne oraz po jakie produkty z zakresu BHP warto sięgnąć, by Twoi pracownicy byli maksymalnie bezpieczni. 

Bezpieczeństwo szlaków komunikacyjnych i transportowych 

W każdym magazynie wyznaczone powinny zostać szlaki komunikacyjne, wzdłuż których przemieszczają się Twoi pracownicy. Szlaki te mają na celu chronić przestrzeń magazynu oraz zminimalizować ilość kolizji, do których mogłoby dojść. Najczęściej, szlaki wyznaczone są w taki sposób, aby łączyły z sobą miejsca załadunku i rozładunku oraz obejmowały najczęściej uczęszczane przez pracowników trasy. 

Wzdłuż szlaków Twoi pracownicy mogą przemieszczać się na własnych nogach, z pomocą urządzeń (wózków widłowych), a także z dodatkowym obciążeniem – na przykład popychając lub ciągnąć wózki paletowe. Niezależnie od stopnia „obciążenia” pracownika oraz sposobu przemieszczania się, szlak powinien zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony. Ważne jest między innymi stosowanie specjalnych odbojników, którymi można zabezpieczyć ściany, szafy, regały oraz inne narażone na zderzenie przestrzenie. 

Niekiedy też stosuje się specjalne barierki oraz inne akcesoria, pomocne w odgradzaniu szlaku komunikacyjnego od jego otoczenia. Dobrym rozwiązaniem są także taśmy przeznaczone do naklejania na podłożu. Za ich pomocą możesz w sposób wyraźnie zauważalny uwypuklić obecność szlaku w danym miejscu. 

Oznaczenia BHP – znaki ewakuacyjne, informatory i inne 

Funkcjonowanie magazynu jest w dużym stopniu regulowane przez odpowiednie przepisy BHP. Normują one między innymi przebieg ewakuacji oraz kierunek przemieszczania się, w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Istotnym elementem stosowanych zabezpieczeń są różnego typu oznaczenia, wśród których znajdują się niezwykle ważne znaki ewakuacyjne.

Ich zadaniem jest informować wszystkie przebywające w magazynie osoby o procedurach i zalecanym sposobie zachowania się. Wybierając oznaczenia, warto zwrócić uwagę nie tylko na te dotyczące ewakuacji, ale także na tablice ostrzegawczo-informacyjne oraz tablice informujące o stosowaniu środków przeciwpożarowych. 

Dobrym wyborem są tablice wykorzystujące intensywny, łatwo zauważalny kolor zielone oraz jasną ramkę. Tablice takie są łatwo widoczne, nawet w przyciemnionych pomieszczeniach, przy ograniczonej ilości światła. Warto także sięgać po produkty wykonane z wytrzymałe płyty PCV lub TD System, grubych na około 1 milimetr. 

Oznaczenia te są odporne na oddziaływanie wilgoci oraz szkodliwy wpływ wibracji i innych czynników fizycznych. Montaż takiej tablicy przebiega sprawnie i szybko, odbywa się za pomocą ulokowanej przy spodniej powierzchni taśmy klejącej. Wystarczy odkleić zabezpieczenie oraz docisnąć tablicę do wybranego miejsca, w którym pozostanie na stałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here